3 marca 2023 r. do Krotoszyna z niemieckiego Lütjenburga przybył kolejny transport z pomocą dla Ukrainy i uchodźców z tego kraju mieszkających na terenie powiatu. To już po raz czwarty społeczność lokalna tej niewielkiej miejscowości z landu Szlezwik-Holsztyn zorganizowała się wokół pomocy Ukrainie i po raz kolejny pomoc ta dotarła na Ziemię Krotoszyńską.
Przed rokiem, wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę, mieszkańcy Lütjenburga postanowili wesprzeć Ukraińców – zarówno tych, którzy wyemigrowali do Polski, jak i tych, którzy pozostali w ojczyźnie. Wykorzystując wiedzę o współpracy powiatu krotoszyńskiego w powiatem Germersheim zwrócili się do starostwa z prośbą o zorganizowanie odbioru darów na miejscu. Przez rok do Krotoszyna przybyły z Lütjenburga cztery transporty z dziesiątkami ton produktów. Zostały one zebrane w ramach współpracy lokalnych władz z miejscową parafią ewangelicką i strażą pożarną.
W Krotoszynie rozładunek darów oraz dystrybucję ich wśród uchodźców oraz dalszy transport na Ukrainę zapewniły jednostki powiatu – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. Magazyn dla składowania towarów udostępniło bezpłatnie przedsiębiorstwo EWA. Rozładunku dokonali pracownicy starostwa oraz PCPR. Obecnie przekazane dary zostaną rozdysponowane pomiędzy osobami potrzebującymi wśród uchodźców w Krotoszynie , a także trafią na Ukrainę dzięki transportom organizowanym raz w miesiącu przez Stowarzyszenie POMOST i Centrum Chrześcijańskie CHARISMA.
Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka przekazał podziękowania wszystkim darczyńcom na ręce burmistrza Lütjenburga Dirka Shona i podkreślił ich konsekwencję i wytrwałość w niesieniu pomocy.
W przekazanym transporcie dominowały medykamenty, środki opatrunkowe i higieniczne, sprzęt medyczny i urządzenia ułatwiające codzienne funkcjonowanie w nadzwyczajnych warunkach. Członkowie delegacji niemieckiej przekazali także 2 tys. złotych, które znalazły się na specjalnym koncie, z którego już od niemal roku kupowane są artykuły najpilniejszej potrzeby na uchodźców zamieszkałych na terenie powiatu.
W chwili krótkiego odpoczynku pomiędzy dostarczeniem darów a wyjazdem włodarze powiatu zorganizowali gościom spotkanie w PCPR, podczas którego przedstawiono sytuację uchodźców ukraińskich w powiecie. Znalazł się także czas na zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Krotoszynie oraz wizytę w Kobylinie, z którym być może Lütjenburg nawiąże stosunki partnerskie.
Tekst: M. Wiśniewska
Zdjęcia: P. Wójcik, M.Wiśniewska