Podniesienie jakości danych sieci uzbrojenia terenu, w tym wdrożenie przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną Powiatu Krotoszyńskiego nowych, innowacyjnych e-usług wspartych przez model 3D danych GESUT i zobrazowania terenu.
Powiat Krotoszyński podpisał 18 listopada 2024 r. z Zarządem Województwa Wielkopolskiego umowę o dofinansowanie projektu pt.
„Podniesienie jakości danych sieci uzbrojenia terenu, w tym wdrożenie przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną Powiatu Krotoszyńskiego nowych, innowacyjnych e-usług wspartych przez model 3D danych GESUT i zobrazowania terenu”.
Projekt jest realizowany w ramach Priorytetu 01 „Fundusze europejskie dla wielkopolskiej gospodarki” Działania 01.03 „Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych”.
Jednym z głównych celów projektu jest zwiększenie dostępności oraz poprawa jakości cyfrowej treści mapy zasadniczej w obszarze kluczowych dla gospodarki kraju zasobów informacyjnych Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT).
Cel ten zostanie zrealizowany m.in. przez przeprowadzenie aktualizacji inicjalnej bazy GESUT oraz wdrożenie innowacyjnych e-usług dedykowanych dla podmiotów władających siecią uzbrojenia terenu, wspartych przez zaawansowane technologie prezentacji oraz analizy wielowarstwowego modelu 3D danych sieci uzbrojenia terenu. Dla zwiększenia efektywności i poprawy dokładności prac geodezyjnych związanych z aktualizacją inicjalnej bazy GESUT, pozyskane zostaną dla obszarów zurbanizowanych (miasta: Krotoszyn, Koźmin Wlkp., Kobylin, Sulmierzyce, Zduny oraz wieś Rozdrażew) dane fotogrametryczne na bazie dedykowanego nalotu w okresie poprzedzającym wykonanie prac geodezyjnych.
Zakres zadania związanego z pracami fotogrametrycznymi obejmie nie tylko pozyskanie zdjęć lotniczych i opracowanie prawdziwej ortofotomapy, ale również pozyskanie zintegrowanych z nimi danych ze skaningu laserowego i opracowanie fotoplanów ukośnych, w tym modelu 3D terenu w technologii mesh z pokryciem teksturowym. Zadanie to uzupełni dostawa i wdrożenie oprogramowania (tzw. Portalu 3D) umożliwiającego publikację wszystkich pozyskanych (otwartych) danych, w tym prowadzenie prostych analiz przestrzennych, co w szczególności dot. będzie danych sieci uzbrojenia terenu, które można będzie prezentować w foto-realistycznej wizualizacji na modelu 3D: mesh i fotoplanów ukośnych w tzw. opcji „wykopu”w terenie.
Co to oznacza?
Służby geodezyjne powiatu będą dysponować niezwykle dokładnymi danymi i nowoczesnymi zobrazowaniami, które powstaną w oparciu o wykonane zdjęcia lotnicze wysokiej jakości oraz zaktualizowanie danych na obecnie istniejących bazach. Dla każdego z miast gminnych w obszarach zurbanizowanych w powiecie będą sporządzone w nowym PORTALU 3D prezentacje trójwymiarowe, do których będzie miał dostęp każdy. To umożliwi obejrzenie budynku z każdej strony, co np. pozwoli zmierzyć go na modelu (powierzchnię elewacji, okien itd.).
Prace geodezyjne będą wykonywane na terenie całego powiatu odpowiednio do przedmiotu zlecenia oraz wymagań warunków technicznych.
Aby te dane mogli wykorzystywać i weryfikować inwestorzy, geodeci, projektanci czy tzw. gestorzy (właściciele sieci energetycznych czy wodociągów) rozbudowana zostanie platforma elektronicznych usług geodezyjnych. Platforma pozwoli wszystkim podmiotom na wymianę informacji. Dzięki temu pakiet informacji o danej działce czy nieruchomości będzie kompletny. Będziemy znać nie tylko wymiary i położenie, ale także to, jakie media przez obiekt przechodzą i kto nimi zarządza.
Uzupełnieniem tych działań będzie rozbudowa funkcjonalności e-usług dotyczących wydawania na wniosek dokumentów, danych lub materiałów z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (wg cennika) - o elementy sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego ukierunkowane na wsparcie czynności dot. wyboru i wypełniania treści wniosku co w znaczny sposób poprawi komunikację mieszkańców z urzędem.
Projekt zapewni wdrożenie 4 usług na 5. poziomie dojrzałości:
- Usługa opiniowania, uzgodnienia treści inicjalnej, powiatowej bazy GESUT (A2B, A2A).
- Zgłaszanie niezgodności, zmian do treści powiatowej bazy GESUT (A2B, A2A).
- Narada koordynacyjna usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu (A2B, A2A).
- Udostępnienie dokumentów, materiałów, danych PZGiK na wniosek (wg cennika).
Zostaną też zakupione dwie stacje fotogrametryczne do wizualizacji i analizy danych w modelu 3D, które poprawią jakość czynności związanych z aktualizacją, a docelowo podniesienia poziomu ufności bazy GESUT na etapie weryfikacji prac geodezyjnych oraz czynności związanych z uzgodnieniem projektowanego przebiegu sieci uzbrojenia terenu, a także opiniowaniem treści bazy GESUT .
Projekt obejmie również szkolenia dla pracowników Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami w celu obsługi nowego zaktualizowane zasobu danych.
Projekt powstał z myślą o wszystkich mieszkańcach powiatu krotoszyńskiego – z pewnością ułatwi im zarządzanie swoimi nieruchomościami – dokonywanie zmian zabudowy, kupno, sprzedaż czy planowanie nowych obiektów budowlanych na terenie całego powiatu.
Powstała baza wiedzy jest niezwykle przydatna w pracy służb geodezycjych – zarówno pracowników powiatowych, jak i geodetów, projektantów czy urbanistów.
Projekt będzie także niezwykle pomocnym narzędziem dla tzw. gestorów, a więc właścicieli i zarządców sieci energetycznych, sieci wod- kan, gazowych czy zarządców dróg co z dalszej perspektywie może przyśpieszyć proces budowlany, jak i również przy transformacji energetycznej.
Precyzyjne możliwości prezentacji obiektów
z naniesioną dokładną siatką mediów i znajomością ich zarządcy będą wreszcie niezwykle pomocne w sytuacjach kryzysowych, gdy służby ratunkowe będą musiały dotrzeć w dane miejsce jak i również podejmować zdecydowane działania, by ratować ludzkie życie i zdrowie.
Realizacja projektu potrwa dwa lata. W roku 2025 odbędą się naloty oraz pracy przygotowawcze - zbieranie danych do nowych opracowań, a w 2026 uruchomione zostaną 4-eusługi, które będą stopniowo wdrażane w życie.
Całkowita wartość projektu : 2 214 657,25 zł,
Dofinansowanie w ramach programu regionalnego
Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 – 2027: 1 534 125,07 zł.
#FunduszeEuropejskie